Web Analytics Z archiwum...rocka : Fleet Foxes

niedziela, 25 września 2022

Fleet Foxes

 Fleet Foxes: grupa grająca muzykę z gatunku indie folk, uformowana w 2006 roku Seattle. Jej obecnymi członkami są: Robin Pecknold (główny wokal, gitara), Skyler Skjelset (gitara wiodąca, mandolina), Christian Wargo (bas, wokal), Casey Wescott (keyboard, mandolina, wokal) oraz Morgan Henderson (multi-instrumentalista).

Pecknold i Skjelset poznali się i zaprzyjażnili jeszcze w liceum. Obaj interesowali się muzyką - przede wszystkim wrażenie zrobiła na nich twórczość Boba Dylana i Neila Younga - więc podjęli decyzję o założeniu zespołu. Artystyczne zainteresowania i uzdolnienia odziedziczyli po rodzicach - dlatego też rozumieli jak ważne jest, aby wcześnie zaczynać i całkowicie poświęcać się swojemu hobby. Swoją pierwszą formację nazwali Pineapple, jednak - jak się okazało - inny lokalny zespół wpadł na taki sam pomysł przed nimi. Wtedy też przyszło im do głowy Fleet Foxes. Obaj śpiewali i grali na gitarach, jednak już na początku ustalili, że to Pecknold będzie głównym wokalistą i twórcą tekstów, zać Skjelset obejmie rolę wiodącego gitarzysty.
Swoim stylem a la póżne lata 60-te chłopcy przyciągnęli uwagę producenta, Phila Eka, który pomógł im nagrać pierwsze demo w roku 2006 - mini-album "Fleet Foxes". Niedługo potem dostrzegła ich prasa z rodzinnego miasta – Tom Scanlon z Seattle Timesa stwierdził, że jest oczarowany tekstami i muzyczną dojrzałością chłopaków z Fleet Foxes.
Popularność rosła, a członkowie kapeli nie próżnowali - w 2007 roku zabrali się za nagrywanie debiutanckiej płyty. Fundusze były skromne, więc czas w studio ograniczony. Większa część procesu twórczego miała miejsce w prywatnych kwaterach, min. w piwnicy domu Pecknolda.
W kwietniu 2008 roku, Fleet Foxes wypuszczają drugi z kolei mini-album: "Sun Giant". Mimo bardzo pozytywnego odbioru płyty przez krytyków muzycy stwierdzili, że nie jest to szczyt ich możliwości a jedynie dodatek do sprzedawania w trakcie trasy koncertowej. Zespół powiększył się także o dwóch nowych członków: Christiana Wargo i Joshua Tillmana.
3 czerwca ukazał się ich pierwszy studyjny krążek - "Fleet Foxes". Od magazynu Rolling Stone otrzymał cztery na pięć gwiazdek i został porównany do twórczości takich grup jak: Beach Boys, Animal Collective czy Crosby, Stills & Nash. Bardzo pozytywnie na temat płyty wypowiedział się także znany The Guardian.
Pod koniec 2008 roku, Fleet Foxes wraz ze swoim albumem zawitali w wielu rankingach, plasujac się na pierwszym miejscu w aż sześciu z nich - między innymi na liście najlepszych albumów roku wg krytyków magazynu Billboard. Sprzedali ponad 408 tysięcy egzemplarzy płyty w Stanach, ponad 100 tysięcy na terenie Zjednoczonego Królestwa, co zagwarantowało jej złoto.
Od tego momentu wiele razy występowali, na żywo jak i w telewizji, mieli okazję także dwukrotnie supportować samego Neila Younga.
Kolejna płyta miała wyjść w roku 2009, jednak ze względu na zobowiązania koncertowe wszystko się przesunęło. Zespół przeszedł przez problemy finansowe, a także sercowe kłopoty wokalisty. Kolejną przewidzianą datą była druga połowa roku 2010, co również nie wypaliło. Ostatecznie drugi studyjny album Fleet Foxes zatytułowany "Helplessness Blues" pojawił się dopiero 3 maja 2011 roku. Wcześniej, pod koniec stycznia, tytułowy singiel został wypuszczony do darmowego pobierania w internecie.
W listopadzie, Sean Pecknold opublikował oficjalne wideo do utworu "The Shrine/An Argument", które można oglądać na YouTube oraz na jego koncie na Vimeo.
W swoich utworach wykorzystują m.in. dwunastostrunowe gitary, cymbały, cytrę, kontrabas, drewniane flety, kotły, syntezatory Mooga, tampurę, skrzypce, klarnet, pozytywki, akustyczną oraz elektryczną gitarę hawajską, misy tybetańskie, banjo, akordeon, czy wibrafon. Muzycy czerpią z folkloru całego świata oraz historii muzyki, wykorzystując nie tylko niezliczone instrumenty, ale również zróżnicowane techniki głosowe.Gitarzyści Fleet Foxes - Robin Peckold, Skyler Skjelset i Chrystian Wargo - często wykorzystują na płycie technikę fingerpicking. Jak mówi pierwszy z wymienionych muzyków, jest to "niekompletny fingerpicking", gdyż używa on do gry tylko trzech palców prawej ręki, w tym kciuka. Muzycy Fleet Foxes korzystają wyłącznie ze starego, czterdziestoletniego i przy tym często niedoskonałego sprzętu: gitary Martin D-18 (rocznik 1969), Epiphone Casino (1966) czy też Epiphone Riviera (1967).

Single
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Mykonos/Tiger Mountain Peasant SongFleet Foxes01.200951[14]-Bella Union GBBRP 0816504[written by Fleet Foxes][produced by Phil Ek]
White Winter Hymnal/IslesFleet Foxes04.200977[7]-Bella Union BELLV 177[written by Fleet Foxes][produced by Phil Ek]

Albumy
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Sun Giant EP.Fleet Foxes04.2008-170[2] Sub Pop SPCD 781 [US][produced by Phil Ek]
Fleet FoxesFleet Foxes06.20083[82]36[10]Bella Union BELLACD 167[platinum-UK][gold-US][produced by Phil Ek]
Helplessness BluesFleet Foxes05.20112[10]4[13]Bella Union BELLACD 283[gold-UK][produced by Phil Ek, Fleet Foxes]
Crack-UpFleet Foxes06.20179[4]9[3]Nonesuch 0075597937336[produced by Robin Pecknold,Skyler Skjelset]
ShoreFleet Foxes10.20205[2]28[3]Anti 0045778844463[produced by Robin Pecknold]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz