Web Analytics Z archiwum...rocka : Piranhas

środa, 13 lipca 2022

Piranhas

 The Piranhas to brytyjski zespół punkowy z Brighton, inspirowany stylem ska. Najbardziej znani są z coveru piosenki „Tom Hark”. The Piranhas powstało w 1977 roku i początkowo były częścią punkowej sceny Brighton, po raz pierwszy zyskały rozgłos, gdy DJ John Peel zaczął grać swój singiel „I Don't Want My Body” w swoim programie BBC Radio 1, ale osiągnęli swój największy sukces dzięki ich coverowej wersji południowoafrykańskiej piosenki kwela „Tom Hark”. Był to instrumentalny hit w 1958 roku dla Elias & His Zig Zag Jive Flutes i był już nagrany w stylu ska przez Millie Small i Georgie Fame na jego EP-ce z 1964 roku "Rhythm & Blue-Beat"

Z nowymi tekstami napisanymi przez frontmana zespołu „Boring” Boba Grovera (rzekomo w drodze do studia nagraniowego) oraz z Pete'em Watermanem pełniącym obowiązki wykonawcze, utwór znalazł się w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów singli w 1980 roku. Była to pierwsza piosenka, która pojawiła się w programie muzyki pop BBC Television Top of the Pops, kiedy powróciła w 1980 roku po tym, jak została zaciemniona przez dziewięć tygodni przez akcję przemysłową. Podczas wyraźnie naśladowanego występu perkusista grał, używając pary plastikowych ryb jako pałeczek. Znacznie później stał się również popularnym śpiewem wśród brytyjskich fanów piłki nożnej.Jest również popularny w grach w krykieta z limitem, często granym, gdy dochodzi do granicy, a melodia została również wykorzystana w nowatorskiej piosence Pucharu Świata „We're England”, w wykonaniu prezenterów stacji radiowej talkSPORT z adaptacją teksty do finałów Mistrzostw Świata FIFA 2006. 

Dwa lata później stworzona przez zespół wersja „Zambesi” Lou Buscha - wyprodukowana przez Pete'a Collinsa - znalazła się na liście 20 najlepszych przebojów UK Singles Chart. Gitarzysta Johnny Helmer został autorem piosenek. Najbardziej znany jest z pisania tekstów do drugiego wcielenia Marillion ze Stevem Hogarthem, po odejściu oryginalnego wokalisty Fisha. Opublikował także powieść zatytułowaną  Mother Tongue w 1999 roku. Na co dzień pracuje w marketingu dla firmy Brighton (od 1999)

 Zespół pobłogosławił piosenkę, która w 2005 roku weszła na brytyjskie listy przebojów, remake ich największego przeboju zatytułowanego „Tom Hark (We Want Falmer)”, nagranego pod nazwą Seagulls Ska, z udziałem Attila the Stockbrokera, rezydenta Brighton i członków zespół ska, Too Many Crooks. Miało to pomóc w zebraniu pieniędzy na nowy stadion dla Brighton & Hove Albion FC. (nazywany "Mewą") w Falmer. Grover otrzymał współautorstwo wersji piosenki Seagulls Ska. W 2015 roku Grover i Helmer wystąpili w filmie dokumentalnym BBC Top of the Pops: The Story of 1980. Oprócz występu z 1980 roku i wywiadów z nimi, film zawiera także rzadkie nagrania z trasy koncertowej i nagrania dźwiękowe Johna Peela. W 2018 roku perkusista Dick Slexia (prawdziwe nazwisko Richard Adland) zmarł na nieuleczalnego raka płuc.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Tom HarkPiranhas08.19806[12]-Sire SIR 4044[written by Bopeape, Grover][produced by Peter Collins]
ZambeziPiranhas10.198217[9]-Dakota DAK 6[written by Bob Hilliard, Nico Carstens, Anton DeWaal][produced by Peter Collins]
Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
The PiranhasPiranhas09.198069[3]-Sire SRK 6098[produced by Peter Collins]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz