Web Analytics Z archiwum...rocka : Affinity

czwartek, 27 kwietnia 2023

Affinity

Idea wolności, tak bardzo popularyzowana przez filozofię "flower-power", istniejąca w drugiej połowie lat 60, znalazła szczególnie odbicie w muzyce. Wzajemne przenikanie się różnych nurtów i kierunków muzycznych przynosiło czasami mniej, czasem bardzej udane efekty. Jednak bez względu na rezultat pozwoliło uświadomić wszystkim istnienie wspólnych korzeni poszczególnych gatunków muzycznych.
Być może ta myśl stała się zaczynem do przyjęcia nazwy przez jedną z angielskich grup, próbujących połączyć tradycje jazzowej wokalizy Bessie Smith z typowym akompaniamentem grupy rockowej (affinity - powinowactwo, pokrewieństwo). Grupę Affinity tworzyli: Linda Hoyle (śpiew), Lynton Naiff (organy), Mike Jopp (gitara), Mo Foster (gitara basowa), Grant Serpell (perkusja). L. Naiff i G. Serpell grali początkowo w utworzonej w Sussex grupie Ice, która dla wytwórni Decca nagrała dwa single: "Anniversary" (1967) i "Ice Man" (1968). Jednak brak popularnosci wydanych płyt spowodował, że grupa musiała poszukać sobie nowego wydawcy.

 

W 1969 roku niektórzy muzycy byłej grupy Ice nagrali promocyjną płytę, na której znalazła się między innymi piosenka Boba Dylana "All Along The Watchtower". Umieszczono ją później na pierwszym i jedynym albumie nowo powstałej grupy Affinity. Zespół ten dość szybko podpisał kontrakt z wytwórnią Vertigo, czego rezultatem było nagranie LP "Affinity". Płyta uzyskała dobre opinie, zarówno w prasie codziennej (Evening Post, Morning Star), jak i muzycznej (Melody Maker). Śpiew Lindy Hoyle porównywano często do Julie Driscoll. Wybór materiału muzycznego wyraźnie oscylował w kierunku muzyki jazzowej. Te inklinacje docenione zostały choćby przez zaproszenie do wystepów w sławnym klubie Ronniego Scotta.
 

Pomimo tego album sprzedawał się bardzo słabo i dziś należy do grupy płyt kolekcjonerskich, osiągając dość wysokie ceny. Doszło do rozpadu grupy. Linda Hoyle nagrała jednak kolejny, tym razem solowy album dla Vertigo pt. "Pieces Of Me" (1971), a na płycie towarzyszyli jej tym razem muzycy z grupy Nucleus. Po wyjściu za mąż za Pete'a Kinga, dyrektora muzycznego klubu Ronniego Scotta Linda Hoyle pożegnała się ze sceną muzyczną. W tym samym czasie M. Foster, M. Jopp i G. Serpell uczestniczyli w nagraniu plyty Mike'a D'Abo "Down At Rachel's Place" (A & M, 1972). Lynton Naiff występował po rozpadzie Affinity z grupą Toe Fat i Killing Floor, nie będąc jednak pełnoprawnym członkiem tych zespołów i uczestniczył w nagraniu wielu płyt różnych wykonawców (Real Thing, J. Rafferty, B. Ocean, Queen, Page & Plant).
 

Mo Foster po krótkiej współpracy z M. D'Abo w 1973 roku wziął udział w nagraniu płyty Dave'a Cartwrighta "Back To The Garden", a w 1974 jego grę można było usłyszec na "Butterfly Ball" R. Glovera czy płytach grupy Fancy. Obaj muzycy są aktywni do dnia dzisiejszego, a lista płyt, w których nagraniu uczystniczyli jest bardzo długa. Grant Serpell po odejściu od M. D'Abo przez kilka lat był członkiem bardzo popularnej grupy pop-rockowej Sailor (znanej najbardziej z utworu "Girls, Girls"). 

Single
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Eli's Coming/United States Of MindAffinity10.1970--Vertigo 6059 018[written by Laura Nyro][produced by Gerry Bron]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
AffinityAffinity.1970--Vertigo 6360 004[Produkcja: John Anthony]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz