Avril Lavigne zadebiutowała latem 2002 roku piosenką
"Complicated", którą krytycy ocenili bardzo ciepło, nazywając ją
kierowaniem popu w zupełnie nowe, nieodkryte dotąd strony. Wówczas 17
letnia Avril Lavigne nie speszyła się sukcesem i śmiało parła naprzód.
W wieku 25 lat mogła poszczycić się trzydziestoma milionami sprzedanych płyt, ośmioma nominacjami do Grammy oraz siedmioma nagrodami Juno. Jest najmłodszą kobietą, której album dotarł na szczyt UK Charts. Ma ponadto własną kolekcję ubrań, sygnowane swoim nazwiskiem perfumy. Prowadzi fundację charytatywną. Posiada też ponad sto par trampek marki Converse.
Urodziła się 27 września 1984 roku w Belleville, wychowywała się jednak w liczącym pięć tysięcy mieszkańców miasteczku Napanee, w Ontario, które sama określiła jako "miłą, senną dziurę, w której ludzie umierają... z nudów". Chociaż w wywiadach często narzekała na rodzinne strony, może poszczycić się pizzą ochrzczoną swym imieniem w jednej z lokalnych restauracji. Ma młodszą siostrę Michelle Lavigne i starszego brata, Matthew E. Levine'a.
Imię nadał jej ojciec, Jean-Claude Lavigne, używając francuskiej słowa oznaczającego po prostu "kwiecień". Była przeciętną nastolatką, a raczej nastolatkiem. - Nie zachowywałam się jak typowa dziewczynka - opowiadała w "Bravie". - Wyglądałam raczej jak chłopiec w dżinsach i sweterku. I interesowały mnie takie rzeczy, które lasek zazwyczaj nie pociągają. Inne dziewczyny bawiły się lalkami, a ja jeździłam na deskorolce. Byłam jedyną dziewczyną w drużynie hokeja i grałam w piłkę nożną. Później miała z tego zrobić atut i swój styl.
By zabić nudę, zajmowała się jednak nie tylko sportami. - Pisałam wiersze, później teksty piosenek, uczyłam się grać na gitarze, jeździłam na desce, na rolkach, godzinami włóczyłam się bez sensu po okolicy - opowiadała na stronach "Twista".
Podobno na początku wcale nie myślała o tym, by zostać piosenkarką. - To nie było nigdy moim największym marzeniem - wyjawiła w tym samym wywiadzie. - Zawsze chciałam podróżować po świecie, bo w moim rodzinnym Napanee w Kanadzie, nigdy nic się nie dzieje. Przejawiała jednak także muzyczne zacięcie. - Kiedy byłam mała udawałam, że łóżko to scena i śpiewałam z całych sił dla wyimaginowanej publiczności - opowiadała. Były jednak też poważne próby wokalne. Najpierw śpiewała w chórze kościelnym, potem na festiwalach country i konkursach młodych talentów - wygrywając jeden z nich, wystąpiła w Ottawie u boku Shanii Twain przed 20-tysięczną publicznością. Miała wówczas zaledwie piętnaście lat. Wreszcie wyruszyła do Nowego Jorku, gdzie zwrócił na nią uwagę Antonio "L.A." Reid z Arista Records i podpisał kontrakt opiewający podobno na dwa miliony dolarów. Z umową w kieszeni, przyszła gwiazda rzuciła szkołę, kończąc edukację na jedenastej klasie. Mając szesnaście lat zamieszkała na Manhattanie. Pomimo młodego wieku, nie bała się wyzwań. - Przybyłam tu na własną rękę - zdradziła w rozmowie z dziennikarzem "Maxim Magazine". - Przyjechałam z małego miasteczka, dorastałam w zwykłym domu. Wiem, co znaczy ciężko pracować.
Rozpoczęła więc pracę nad debiutem. Nie od razu jednak odnalazła swój muzyczny styl. - Pracowałam z bardzo zdolnymi ludźmi, ale nie mogłam się odnaleźć w muzyce, którą razem robiliśmy - przyznała. - Chciałam koniecznie robić coś swojego, z czym mogłabym się utożsamić. Dlatego przeniosła się do Los Angeles, gdzie poznała producenta i autora piosenek Cliffa Magnessa.
- Zamierzam po prostu być sobą - pisać o tym, co czuję i nie przejmować się tym, co powiedzą inni - deklarowała na początku kariery. - Będę ubierać się, jak chcę, zachowywać, jak chcę i śpiewać, co chcę.
Zadebiutowała mając niespełna osiemnaście lat singlem "Complicated". Teledysk do piosenki w reżyserii The Malloys nakręcono w centrum handlowym, którego nie zamknięto podczas dwóch dni zdjęciowych.
W czerwcu 2002 roku ukazał się pierwszy longplay Kanadyjki "Let Go" wyprodukowany przez ekipę The Matrix. W ojczyźnie artystki album osiągnął status diamentowy, a w Stanach Zjednoczonych przekroczył nakład sześciu milionów egzemplarzy. Łącznie zestaw wypełniony pop-rockowymi piosenkami kupiło ponad siedemnaście milionów ludzi. W promującym zestaw klipie do kawałka "Sk8er Boi" gościnnie pojawiła się siostra Avril, Michelle.
Wytwórnia Paramount Pictures planowała nakręcić pełnometrażowy film na podstawie piosenki "Sk8er Boi". Zatrudniła nawet Davida Zabela, który miał napisać scenariusz. Obraz miał być historią pary, która pochodzi z zupełnie różnych środowisk i musi zmagać się z naciskami ze strony swoich bliskich. Do realizacji projektu nigdy jednak nie doszło.
Lavigne od razu stała się na tyle znaczącą gwiazdą, iż została zaproszona do programu MTV Icon poświęconym Metallice, gdzie wykonała numer "Fuel", występując u boku Snoop Dogga, Korna czy swych rodaków z Sum 41.
Rok po debiucie, artystka postanowiła wydać koncertowe dzieło. Wydawnictwo "My World" składało się z krążków CD i DVD. Znalazły się na nim przede wszystkim fragmenty jej występów nagrane podczas tournée po Ameryce Północnej, a także ujęcia spoza sceny i wywiady z piosenkarką.
Prace nad drugą płytą trwały siedem miesięcy. "Under My Skin" wyprodukował Don Gilmore, znany ze współpracy z Linkin Park czy Pearl Jam. Artystkę wspomagał także Ben Moody, były gitarzysta Evanescence. Nagrał z nią utwór "Nobody's Home". - Mam dużo większy wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądał album - zapowiadała wokalistka. - Nie będzie żadnego wygładzania. Komponuję muzykę, jaką lubię. Słucham rocka, słucham mrocznych dźwięków, ale, tak jak każdy, lubię także dobre popowe kawałki.
Wydawnictwo ukazało się w maju 2004 roku i zadebiutowało na szczycie notowania Billboardu.
Współautorką piosenek była inna kanadyjska wokalistka, Chantal Kreviazuk. - Jesteśmy jak najlepsze przyjaciółki - wytłumaczyła młodsza w tym duecie Lavigne. - Spotykałyśmy się w herbaciarni i każdej nocy przez dwa tygodnie komponowałyśmy jeden utwór. Było przy tym dużo zabawy, bo nic nie powiedziałam swojemu menedżerowi i szefom wytwórni płytowej.
Kreviazuk zapowiadała, że "Under My Skin" będzie utrzymane w mrocznym nastroju. - Avril słuchała wtedy dużo gotyku, wykonawców w stylu Marilyn Manson i znakomicie się odnalazła w ciężkiej, mrocznej muzyce - opowiadała.
Na pierwszy singel z dzieła wybrana została piosenka "Don't Tell Me". W ramach promocji płyty, artystka zagrała serię koncertów, w tym w katowickim Spodku. Polscy fani mieli okazję zobaczyć ją 6 czerwca 2005 roku. - Razem z czteroosobowym zespołem dała sprawnie zagrany, dobry koncert pop-rockowy. - pisał w relacji Marcin Babko. - Koncert trwał 70 minut, na koniec usłyszeliśmy "Complicated" - największy (i tak naprawdę jedyny) hit Lavigne. Dzieci były wniebowzięte.
We wrześniu 2004 roku Avril Lavigne zaręczyła się z frontmanem zespołu Sum 41 - Deryckiem Whibleyem. Wcześniej artyści spotykali się potajemnie przez kilka miesięcy. Pobrali się 15 lipca 2006 roku miejscowości Montecito, położonej sto czterdzieści kilometrów od Los Angeles. Na weselu pojawiło się stu dziesięciu gości. - Chciałam, żeby ślub był tradycyjny, chciałam mieć białą suknię. Chciałam być księżniczką - mówiła w "Bravie". - Za to nasze wesele było już bardzo rockandrollowe. Odbywało się w czerwonym namiocie, mieliśmy gotyckie żyrandole.
Artystka przyznała, że zamążpójście nieco ją zmieniło. - Kocham zostawać w domu - opowiadała w rozmowie z "Capricho Magazine". - Dla mnie, podróżowanie jest bardzo ciężkie. To było łatwiejsze kiedy byłam młoda i sama. Teraz lubię pozostać w domu z moją rodziną i przyjaciółmi. Kocham gotować. Wkładam szorty i relaksuję się.
Jesienią 2006 roku piosenkarka rozpoczęła prace nad trzecią płytą. Nad brzmieniem materiału czuwał Rob Cavallo, znany ze współpracy z formacją Green Day, a także Butch Walker i Dr. Luke. - Obiecuję, że pokochacie ten materiał - przekonywała Lavigne. - Zależało mi, aby te piosenki poderwały ludzi do tańca, dlatego nagrałam tylko trzy wolne kawałki.
Longplay zatytułowany "The Best Damn Thing" miał premierę w kwietniu 2006 roku. Podobnie jak poprzedni od razu znalazł się na szczycie Billboard 200.
- Ta płyta jest wesoła, pełna energii, a poprzednia była bardzo poważna - wyjaśniała na łamach "Bravo" Lavigne. - "Under My Skin" była jak mój pamiętnik, w którym opisałam wszystko to, co się wtedy działo w moim życiu. Pokazałam na niej ciemną stronę mojej osobowości. Teraz już taka nie jestem. Nowa płyta nie jest ani trochę poważna. Jest taka, jak pierwszy singel "Girlfriend" - szybka i zabawna. Jest tu kilka ballad, ale poza tym to jedna wielka impreza.
Nad krążkiem Avril pierwszy raz pracowała z mężem. Deryck Whibley wziął udział w nagraniach tytułowym, "Contagious" i "One Of Those Girls". W studiu Kanadyjkę wspomogli ponadto perkusiści Travis Barker z blink-182 i Josh Freese znany ze współpracy z A Perfect Circle czy Nine Inch Nails, który bębnił także na poprzednich płytach wokalistki.
Promujący albumu singel "Girlfriend" okazała się sporym hitem, acz przysporzył też gwieździe kłopotów. Założyciel zespołu The Rubinoos, Tommy Dunbar, twierdził, że Avril Lavigne ukradła mu piosenkę. Wokalistka i Dr. Luke zostali pozwani przez muzyka. - Nigdy w życiu nie słyszałam o tej kapeli z lat 70. - przekonywała Kanadyjka na łamach "Bravo". - Napisali piosenkę pod tytułem:"I Want To Be Your Boyrfriend" i sądzą że fragment ich tekstu wykorzystałam w mojej "Girlfriend"! To totalny nonsens. Napisałam ją wspólnie z Lukiem Gottwaldem i żaden jej wers nie jest kradziony. Sprawę rozwiązano polubownie.
W ramach promocji dzieła, Lavigne ponownie odwiedziła nasz kraj. 5 lipca 2007 roku wokalistka wystąpiła w Hali Stulecia we Wrocławiu.
W 2007 roku artystka podpisała umowę z wydawnictwem Random House, tym samym stała się jedną z bohaterek komiksu "Make 5 Wishes". Dzieło ukazuje losy nastolatki, która odkrywa tajemniczą stronę internetową, dzięki której spełniają się jej życzenia. Dziewczyna na swej drodze napotyka jednak demony i właśnie kanadyjską piosenkarkę.
W wakacje 2009 roku Kanadyjka zapowiedziała, że pracuje nad czwartym albumem. Premierę zapowiadała jeszcze na ten sam rok. Jak pokazała przyszłość, fani musieli jednak poczekać na dzieło znacznie dłużej. Powodem były problemy osobiste gwiazdy oraz nieporozumienie z wytwórnią. Prywatnie artystka bowiem zdecydowała się rozwieść z mężem. - Deryck i ja tak naprawdę byliśmy ze sobą od ponad sześciu lat - pisała Lavigne na blogu. - Gdy miałam siedemnaście lat przyjaźniliśmy się, po dwóch latach zostaliśmy parą, a gdy skończyłam dwadzieścia jeden lat, wzięliśmy ślub. Jestem wdzięczna za czas spędzony z Deryckiem oraz za naszą przyjaźń, która przetrwa bez względu na okoliczności. Podziwiam go i mam do niego ogromny szacunek. To najwspanialszy człowiek, jakiego poznałam i kocham go z całego serca. Choć postanowiliśmy pójść w różne strony, pozostajemy przyjaciółmi. - Lata spędzone z Avril były niesamowite - dodał Whibley. - To smutne, że nasz wspólny czas dobiegł końca, ale nadal jesteśmy rodziną i rozstajemy się w bardzo ciepłej atmosferze. Avril na zawsze pozostanie w moim sercu.
Rozstanie znalazło odbicie w muzyce artystki. Lavigne zapowiadała, że płyta będzie inna od poprzednich. - Jestem teraz starsza i to słychać w mojej muzyce. Nie jest to aż tak pop-rockowy zestaw, jak moje wcześniejsze krążki - przekonywała. - Jest delikatniejszy i głębszy. Pierwszy singel będzie jednak chwytliwy i energiczny - w stylu dawnych numerów.
Wydawca jednak dość sceptycznie podchodził do takiego materiału. - Skończyłam czwartą płytę - zdradziła artystka w listopadzie 2010 roku. - Właściwie to jest gotowa już od roku, a moja wytwórnia wreszcie zdecydowała się ją wydać. Jak miło z ich strony.
- Wszystko przedłużyło się z powodu mojej wytwórni i pracujących tam ludzi, którzy wiecznie chcieli mi wcisnąć własną wizję płyty - sprecyzowała w innym wywiadzie. - Chcieli wymusić na mnie zmianę kierunku, naprawdę sporo o niego walczyłam. Od samego początku mówiłam, że to jest dla mnie bardzo ważny longplay i nie chcę, aby ktoś w niego ingerował.
Pierwszy oficjalny singel, "What The Hell", Kanadyjka ujawniła w sylwestrową noc podczas programu "Dick Clark's Rockin' New Year's Eve". Do kompozycji powstał klip nakręcony w technologii 3D. Wcześniej, bo jeszcze w 2010 roku, wokalistka opublikowała numer "Alice", który w wydłużonej wersji znalazł się na płycie. Oryginalnie była to piosenka przewodnia do filmu Tima Burtona, "Alicja w Krainie Czarów".
W końcu, 2 marca 2011 roku, longplay "Goodbye Lullaby" ujrzał światło dzienne. - Mój ostatni album był pełen energii i hałaśliwych gitar, lecz tym razem chciałam naprawdę czuć moją muzykę - przekonywała przed premierą. - Ten nowy longplay jest bardziej jednorodny, utwory są bardziej podobne, pasuje do mniej zmiennego nastroju, i myślę, że to fajne. Chcę powiedzieć, że przyciągnie bardziej dojrzałych odbiorców. To jest czas dla mnie, aby obrać inny kierunek, i to właśnie robię.
Dzieło otrzymało mieszane recenzje. W pierwszym tygodniu w USA rozeszło się 87 tysięcy egzemplarzy, co zapewniło Kanadyjce 4. pozycję na Billboard 200. Ostatecznie longplay nie odniósł takiego sukcesy, jak poprzednie wydawnictwa artystki. W Japonii pokrył się jednak platyną.
Prywatnie, jak zapewnia, wiedzie umiarkowanie rockandrollowe życie. - Palę, czasami wypiję piwo lub drinka, ale nie urządzam demolek ani dzikich orgii - odniosła się Lavigne do swego stylu życia. - I nigdy nie tykam żadnych dragów. Mówię wam - to straszny syf. Zdarzało jej się też zaatakować nachalnego paparazzo.
Choć zaczynała karierę jako nastolatka, zawsze podkreślała, że nie jest marionetką w rękach producentów czy menedżerów wytwórni. - Mam absolutną kontrolę - zapewniała w rozmowie z dziennikarzem pisma "Spot On". - Ja decyduję, jak album będzie zaprojektowany, o wyborze czcionek, o kolorach i o wszystkich piosenkach na CD.
Jak na młodą dziewczynę przystało, jej teksty najczęściej dotyczą sercowych rozterek. - Większość z piosenek jest o chłopakach, z którymi się spotykałam - zdradziła w "Cosmopolitan". - (...) Łatwiej jest pisać, kiedy jestem naprawdę zakochana albo naprawdę wkurzona na faceta. Kiedy jesteś zakochany emocje przeszywają twoje ciało na wskroś, tak samo jest, gdy jesteś zła na faceta.
Problemy z mężczyznami niestety nie miały w przypadku Kanadyjki wyłącznie miłosnego charakteru. Wiosną 2004 roku 30-letni James Speedy został aresztowany za nękanie Avril. Decyzja o zatrzymaniu zapadła po tym, jak policja przeszukała jego dom w Seattle. Znaleziono tam dowody tego, iż Speedy wysyłał do piosenkarki listy oraz e-maile wypełnione seksualnymi propozycjami. Po wpłaceniu kaucji w wysokości pięciu tysięcy dolarów, niebezpieczny wielbiciel został zwolniony z aresztu. Prowadzący śledztwo oficer Jerry Reiner nie chciał wyjawić treści korespondencji wysyłanej do Lavigne Powiedział jedynie, iż listy spowodowały, że 19-letnia wówczas wokalistka oraz jej rodzina "mieli powody do obaw".
Lavigne nigdy nie ukrywała, iż poza muzyką pasjonuje ją również film. - Chcę być aktorką, chcę grać - mówiła w 2010 roku na stronach "D-You". - Zajmowałam się tym, gdy byłam uczennicą w szkole i chcę do tego wrócić teraz w Hollywood. Myślę, że to będzie dobra zabawa. Pragnę spróbować tego na poważnie.
Kanadyjka wzięła udział w animacji "Skok przez płot", w której udzieliła głosu postaci Heather, córki oposa Ozziego. Zagrała ponadto w dramacie "Fast Food Nation" oraz epizod u boku Richarda Gere w thrillerze "Drapieżnik"
Artystka może ponadto poszczycić się własnymi perfumami. - Z Black Star sięgałyśmy gwiazd, spełniałyśmy marzenia - wyjaśniała różnice między aromatami. - Z Forbidden Rose odkrywamy nieznane. W tym pierwszym wyczuwało się przewagę nut owocowych. W drugim wyraźnie czuć również nuty kwiatowe i drzewne. Jest na pewno bogatszy, ale mają wiele wspólnego. Zapewnia też, że ma duży udział w tworzeniu wonnych kompozycji, które sygnuje nazwiskiem. - Stworzenie nowego zapachu to wielka, fascynująca kreacja, której ostateczny kształt dojrzewa nawet kilka lat - tłumaczyła. - Wszystko jest tu ważne: kolor flakonu, motyw przewodni zapachu, a nawet kampania reklamowa. Powiązanie tylu elementów razem jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że w nowym zapachu chodziło o kontynuację pomysłu, który stał za Black Star, ale też o wyraźne pokazanie idei nowego zapachu - mojego stylu i energii.
Kanadyjka zaznaczyła również swą obecność na rynku odzieżowym. Artystka wypuściła kolekcję ubrań, Abbey Dawn. Nazwa to przezwisko nadane wokalistce przez tatę. - Pracował w Kingston i tam była taka ulica czy coś - opowiada o genezie ksywki. - Mówił na mnie Abbey albo Abbey Dawn. Wielu moich znajomych z liceum mówiło na mnie Abbey. Kiedy wyjechałam, w każdym hotelu byłam Abbey Dawn, to było coś bardzo związanego ze mną. Zawsze używałam tego mówiąc o sobie, a teraz mam kolekcje ubrań Abbey. Produkty trafiają do ponad pięćdziesięciu krajów na świecie.
We wrześniu 2010 roku piosenkarka powołała do życia charytatywną The Avril Lavigne Foundation, która wspiera ciężko chore lub upośledzone dzieci. - Tworzę własną fundację charytatywną, w celu niesienia pomocy niepełnosprawnym dzieciom - oświadczyła w rozmowie z dziennikarzem włoskiego "D-You". - Jest to coś, o co naprawdę się troszczę i wykonuję poważnie. - Próbuję angażować w to, także moich fanów. To bardzo piękne pomagać potrzebującym, zwłaszcza gdy stają się tacy szczęśliwi jak ja.
- Jestem introwertyczką - podsumowała samą siebie - Staram się zatrzymywać swoje rzeczy dla siebie. Czuję się dobrze z moimi przyjaciółmi, i na scenie gdzie moja nieśmiałość znika. Kiedy znajduję wśród ludzi, nie wiem dlaczego, ale staję się bardziej nieśmiała niż dotąd.
W wieku 25 lat mogła poszczycić się trzydziestoma milionami sprzedanych płyt, ośmioma nominacjami do Grammy oraz siedmioma nagrodami Juno. Jest najmłodszą kobietą, której album dotarł na szczyt UK Charts. Ma ponadto własną kolekcję ubrań, sygnowane swoim nazwiskiem perfumy. Prowadzi fundację charytatywną. Posiada też ponad sto par trampek marki Converse.
Urodziła się 27 września 1984 roku w Belleville, wychowywała się jednak w liczącym pięć tysięcy mieszkańców miasteczku Napanee, w Ontario, które sama określiła jako "miłą, senną dziurę, w której ludzie umierają... z nudów". Chociaż w wywiadach często narzekała na rodzinne strony, może poszczycić się pizzą ochrzczoną swym imieniem w jednej z lokalnych restauracji. Ma młodszą siostrę Michelle Lavigne i starszego brata, Matthew E. Levine'a.
Imię nadał jej ojciec, Jean-Claude Lavigne, używając francuskiej słowa oznaczającego po prostu "kwiecień". Była przeciętną nastolatką, a raczej nastolatkiem. - Nie zachowywałam się jak typowa dziewczynka - opowiadała w "Bravie". - Wyglądałam raczej jak chłopiec w dżinsach i sweterku. I interesowały mnie takie rzeczy, które lasek zazwyczaj nie pociągają. Inne dziewczyny bawiły się lalkami, a ja jeździłam na deskorolce. Byłam jedyną dziewczyną w drużynie hokeja i grałam w piłkę nożną. Później miała z tego zrobić atut i swój styl.
By zabić nudę, zajmowała się jednak nie tylko sportami. - Pisałam wiersze, później teksty piosenek, uczyłam się grać na gitarze, jeździłam na desce, na rolkach, godzinami włóczyłam się bez sensu po okolicy - opowiadała na stronach "Twista".
Podobno na początku wcale nie myślała o tym, by zostać piosenkarką. - To nie było nigdy moim największym marzeniem - wyjawiła w tym samym wywiadzie. - Zawsze chciałam podróżować po świecie, bo w moim rodzinnym Napanee w Kanadzie, nigdy nic się nie dzieje. Przejawiała jednak także muzyczne zacięcie. - Kiedy byłam mała udawałam, że łóżko to scena i śpiewałam z całych sił dla wyimaginowanej publiczności - opowiadała. Były jednak też poważne próby wokalne. Najpierw śpiewała w chórze kościelnym, potem na festiwalach country i konkursach młodych talentów - wygrywając jeden z nich, wystąpiła w Ottawie u boku Shanii Twain przed 20-tysięczną publicznością. Miała wówczas zaledwie piętnaście lat. Wreszcie wyruszyła do Nowego Jorku, gdzie zwrócił na nią uwagę Antonio "L.A." Reid z Arista Records i podpisał kontrakt opiewający podobno na dwa miliony dolarów. Z umową w kieszeni, przyszła gwiazda rzuciła szkołę, kończąc edukację na jedenastej klasie. Mając szesnaście lat zamieszkała na Manhattanie. Pomimo młodego wieku, nie bała się wyzwań. - Przybyłam tu na własną rękę - zdradziła w rozmowie z dziennikarzem "Maxim Magazine". - Przyjechałam z małego miasteczka, dorastałam w zwykłym domu. Wiem, co znaczy ciężko pracować.
Rozpoczęła więc pracę nad debiutem. Nie od razu jednak odnalazła swój muzyczny styl. - Pracowałam z bardzo zdolnymi ludźmi, ale nie mogłam się odnaleźć w muzyce, którą razem robiliśmy - przyznała. - Chciałam koniecznie robić coś swojego, z czym mogłabym się utożsamić. Dlatego przeniosła się do Los Angeles, gdzie poznała producenta i autora piosenek Cliffa Magnessa.
- Zamierzam po prostu być sobą - pisać o tym, co czuję i nie przejmować się tym, co powiedzą inni - deklarowała na początku kariery. - Będę ubierać się, jak chcę, zachowywać, jak chcę i śpiewać, co chcę.
Zadebiutowała mając niespełna osiemnaście lat singlem "Complicated". Teledysk do piosenki w reżyserii The Malloys nakręcono w centrum handlowym, którego nie zamknięto podczas dwóch dni zdjęciowych.
W czerwcu 2002 roku ukazał się pierwszy longplay Kanadyjki "Let Go" wyprodukowany przez ekipę The Matrix. W ojczyźnie artystki album osiągnął status diamentowy, a w Stanach Zjednoczonych przekroczył nakład sześciu milionów egzemplarzy. Łącznie zestaw wypełniony pop-rockowymi piosenkami kupiło ponad siedemnaście milionów ludzi. W promującym zestaw klipie do kawałka "Sk8er Boi" gościnnie pojawiła się siostra Avril, Michelle.
Wytwórnia Paramount Pictures planowała nakręcić pełnometrażowy film na podstawie piosenki "Sk8er Boi". Zatrudniła nawet Davida Zabela, który miał napisać scenariusz. Obraz miał być historią pary, która pochodzi z zupełnie różnych środowisk i musi zmagać się z naciskami ze strony swoich bliskich. Do realizacji projektu nigdy jednak nie doszło.
Lavigne od razu stała się na tyle znaczącą gwiazdą, iż została zaproszona do programu MTV Icon poświęconym Metallice, gdzie wykonała numer "Fuel", występując u boku Snoop Dogga, Korna czy swych rodaków z Sum 41.
Rok po debiucie, artystka postanowiła wydać koncertowe dzieło. Wydawnictwo "My World" składało się z krążków CD i DVD. Znalazły się na nim przede wszystkim fragmenty jej występów nagrane podczas tournée po Ameryce Północnej, a także ujęcia spoza sceny i wywiady z piosenkarką.
Prace nad drugą płytą trwały siedem miesięcy. "Under My Skin" wyprodukował Don Gilmore, znany ze współpracy z Linkin Park czy Pearl Jam. Artystkę wspomagał także Ben Moody, były gitarzysta Evanescence. Nagrał z nią utwór "Nobody's Home". - Mam dużo większy wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądał album - zapowiadała wokalistka. - Nie będzie żadnego wygładzania. Komponuję muzykę, jaką lubię. Słucham rocka, słucham mrocznych dźwięków, ale, tak jak każdy, lubię także dobre popowe kawałki.
Wydawnictwo ukazało się w maju 2004 roku i zadebiutowało na szczycie notowania Billboardu.
Współautorką piosenek była inna kanadyjska wokalistka, Chantal Kreviazuk. - Jesteśmy jak najlepsze przyjaciółki - wytłumaczyła młodsza w tym duecie Lavigne. - Spotykałyśmy się w herbaciarni i każdej nocy przez dwa tygodnie komponowałyśmy jeden utwór. Było przy tym dużo zabawy, bo nic nie powiedziałam swojemu menedżerowi i szefom wytwórni płytowej.
Kreviazuk zapowiadała, że "Under My Skin" będzie utrzymane w mrocznym nastroju. - Avril słuchała wtedy dużo gotyku, wykonawców w stylu Marilyn Manson i znakomicie się odnalazła w ciężkiej, mrocznej muzyce - opowiadała.
Na pierwszy singel z dzieła wybrana została piosenka "Don't Tell Me". W ramach promocji płyty, artystka zagrała serię koncertów, w tym w katowickim Spodku. Polscy fani mieli okazję zobaczyć ją 6 czerwca 2005 roku. - Razem z czteroosobowym zespołem dała sprawnie zagrany, dobry koncert pop-rockowy. - pisał w relacji Marcin Babko. - Koncert trwał 70 minut, na koniec usłyszeliśmy "Complicated" - największy (i tak naprawdę jedyny) hit Lavigne. Dzieci były wniebowzięte.
We wrześniu 2004 roku Avril Lavigne zaręczyła się z frontmanem zespołu Sum 41 - Deryckiem Whibleyem. Wcześniej artyści spotykali się potajemnie przez kilka miesięcy. Pobrali się 15 lipca 2006 roku miejscowości Montecito, położonej sto czterdzieści kilometrów od Los Angeles. Na weselu pojawiło się stu dziesięciu gości. - Chciałam, żeby ślub był tradycyjny, chciałam mieć białą suknię. Chciałam być księżniczką - mówiła w "Bravie". - Za to nasze wesele było już bardzo rockandrollowe. Odbywało się w czerwonym namiocie, mieliśmy gotyckie żyrandole.
Artystka przyznała, że zamążpójście nieco ją zmieniło. - Kocham zostawać w domu - opowiadała w rozmowie z "Capricho Magazine". - Dla mnie, podróżowanie jest bardzo ciężkie. To było łatwiejsze kiedy byłam młoda i sama. Teraz lubię pozostać w domu z moją rodziną i przyjaciółmi. Kocham gotować. Wkładam szorty i relaksuję się.
Jesienią 2006 roku piosenkarka rozpoczęła prace nad trzecią płytą. Nad brzmieniem materiału czuwał Rob Cavallo, znany ze współpracy z formacją Green Day, a także Butch Walker i Dr. Luke. - Obiecuję, że pokochacie ten materiał - przekonywała Lavigne. - Zależało mi, aby te piosenki poderwały ludzi do tańca, dlatego nagrałam tylko trzy wolne kawałki.
Longplay zatytułowany "The Best Damn Thing" miał premierę w kwietniu 2006 roku. Podobnie jak poprzedni od razu znalazł się na szczycie Billboard 200.
- Ta płyta jest wesoła, pełna energii, a poprzednia była bardzo poważna - wyjaśniała na łamach "Bravo" Lavigne. - "Under My Skin" była jak mój pamiętnik, w którym opisałam wszystko to, co się wtedy działo w moim życiu. Pokazałam na niej ciemną stronę mojej osobowości. Teraz już taka nie jestem. Nowa płyta nie jest ani trochę poważna. Jest taka, jak pierwszy singel "Girlfriend" - szybka i zabawna. Jest tu kilka ballad, ale poza tym to jedna wielka impreza.
Nad krążkiem Avril pierwszy raz pracowała z mężem. Deryck Whibley wziął udział w nagraniach tytułowym, "Contagious" i "One Of Those Girls". W studiu Kanadyjkę wspomogli ponadto perkusiści Travis Barker z blink-182 i Josh Freese znany ze współpracy z A Perfect Circle czy Nine Inch Nails, który bębnił także na poprzednich płytach wokalistki.
Promujący albumu singel "Girlfriend" okazała się sporym hitem, acz przysporzył też gwieździe kłopotów. Założyciel zespołu The Rubinoos, Tommy Dunbar, twierdził, że Avril Lavigne ukradła mu piosenkę. Wokalistka i Dr. Luke zostali pozwani przez muzyka. - Nigdy w życiu nie słyszałam o tej kapeli z lat 70. - przekonywała Kanadyjka na łamach "Bravo". - Napisali piosenkę pod tytułem:"I Want To Be Your Boyrfriend" i sądzą że fragment ich tekstu wykorzystałam w mojej "Girlfriend"! To totalny nonsens. Napisałam ją wspólnie z Lukiem Gottwaldem i żaden jej wers nie jest kradziony. Sprawę rozwiązano polubownie.
W ramach promocji dzieła, Lavigne ponownie odwiedziła nasz kraj. 5 lipca 2007 roku wokalistka wystąpiła w Hali Stulecia we Wrocławiu.
W 2007 roku artystka podpisała umowę z wydawnictwem Random House, tym samym stała się jedną z bohaterek komiksu "Make 5 Wishes". Dzieło ukazuje losy nastolatki, która odkrywa tajemniczą stronę internetową, dzięki której spełniają się jej życzenia. Dziewczyna na swej drodze napotyka jednak demony i właśnie kanadyjską piosenkarkę.
W wakacje 2009 roku Kanadyjka zapowiedziała, że pracuje nad czwartym albumem. Premierę zapowiadała jeszcze na ten sam rok. Jak pokazała przyszłość, fani musieli jednak poczekać na dzieło znacznie dłużej. Powodem były problemy osobiste gwiazdy oraz nieporozumienie z wytwórnią. Prywatnie artystka bowiem zdecydowała się rozwieść z mężem. - Deryck i ja tak naprawdę byliśmy ze sobą od ponad sześciu lat - pisała Lavigne na blogu. - Gdy miałam siedemnaście lat przyjaźniliśmy się, po dwóch latach zostaliśmy parą, a gdy skończyłam dwadzieścia jeden lat, wzięliśmy ślub. Jestem wdzięczna za czas spędzony z Deryckiem oraz za naszą przyjaźń, która przetrwa bez względu na okoliczności. Podziwiam go i mam do niego ogromny szacunek. To najwspanialszy człowiek, jakiego poznałam i kocham go z całego serca. Choć postanowiliśmy pójść w różne strony, pozostajemy przyjaciółmi. - Lata spędzone z Avril były niesamowite - dodał Whibley. - To smutne, że nasz wspólny czas dobiegł końca, ale nadal jesteśmy rodziną i rozstajemy się w bardzo ciepłej atmosferze. Avril na zawsze pozostanie w moim sercu.
Rozstanie znalazło odbicie w muzyce artystki. Lavigne zapowiadała, że płyta będzie inna od poprzednich. - Jestem teraz starsza i to słychać w mojej muzyce. Nie jest to aż tak pop-rockowy zestaw, jak moje wcześniejsze krążki - przekonywała. - Jest delikatniejszy i głębszy. Pierwszy singel będzie jednak chwytliwy i energiczny - w stylu dawnych numerów.
Wydawca jednak dość sceptycznie podchodził do takiego materiału. - Skończyłam czwartą płytę - zdradziła artystka w listopadzie 2010 roku. - Właściwie to jest gotowa już od roku, a moja wytwórnia wreszcie zdecydowała się ją wydać. Jak miło z ich strony.
- Wszystko przedłużyło się z powodu mojej wytwórni i pracujących tam ludzi, którzy wiecznie chcieli mi wcisnąć własną wizję płyty - sprecyzowała w innym wywiadzie. - Chcieli wymusić na mnie zmianę kierunku, naprawdę sporo o niego walczyłam. Od samego początku mówiłam, że to jest dla mnie bardzo ważny longplay i nie chcę, aby ktoś w niego ingerował.
Pierwszy oficjalny singel, "What The Hell", Kanadyjka ujawniła w sylwestrową noc podczas programu "Dick Clark's Rockin' New Year's Eve". Do kompozycji powstał klip nakręcony w technologii 3D. Wcześniej, bo jeszcze w 2010 roku, wokalistka opublikowała numer "Alice", który w wydłużonej wersji znalazł się na płycie. Oryginalnie była to piosenka przewodnia do filmu Tima Burtona, "Alicja w Krainie Czarów".
W końcu, 2 marca 2011 roku, longplay "Goodbye Lullaby" ujrzał światło dzienne. - Mój ostatni album był pełen energii i hałaśliwych gitar, lecz tym razem chciałam naprawdę czuć moją muzykę - przekonywała przed premierą. - Ten nowy longplay jest bardziej jednorodny, utwory są bardziej podobne, pasuje do mniej zmiennego nastroju, i myślę, że to fajne. Chcę powiedzieć, że przyciągnie bardziej dojrzałych odbiorców. To jest czas dla mnie, aby obrać inny kierunek, i to właśnie robię.
Dzieło otrzymało mieszane recenzje. W pierwszym tygodniu w USA rozeszło się 87 tysięcy egzemplarzy, co zapewniło Kanadyjce 4. pozycję na Billboard 200. Ostatecznie longplay nie odniósł takiego sukcesy, jak poprzednie wydawnictwa artystki. W Japonii pokrył się jednak platyną.
Prywatnie, jak zapewnia, wiedzie umiarkowanie rockandrollowe życie. - Palę, czasami wypiję piwo lub drinka, ale nie urządzam demolek ani dzikich orgii - odniosła się Lavigne do swego stylu życia. - I nigdy nie tykam żadnych dragów. Mówię wam - to straszny syf. Zdarzało jej się też zaatakować nachalnego paparazzo.
Choć zaczynała karierę jako nastolatka, zawsze podkreślała, że nie jest marionetką w rękach producentów czy menedżerów wytwórni. - Mam absolutną kontrolę - zapewniała w rozmowie z dziennikarzem pisma "Spot On". - Ja decyduję, jak album będzie zaprojektowany, o wyborze czcionek, o kolorach i o wszystkich piosenkach na CD.
Jak na młodą dziewczynę przystało, jej teksty najczęściej dotyczą sercowych rozterek. - Większość z piosenek jest o chłopakach, z którymi się spotykałam - zdradziła w "Cosmopolitan". - (...) Łatwiej jest pisać, kiedy jestem naprawdę zakochana albo naprawdę wkurzona na faceta. Kiedy jesteś zakochany emocje przeszywają twoje ciało na wskroś, tak samo jest, gdy jesteś zła na faceta.
Problemy z mężczyznami niestety nie miały w przypadku Kanadyjki wyłącznie miłosnego charakteru. Wiosną 2004 roku 30-letni James Speedy został aresztowany za nękanie Avril. Decyzja o zatrzymaniu zapadła po tym, jak policja przeszukała jego dom w Seattle. Znaleziono tam dowody tego, iż Speedy wysyłał do piosenkarki listy oraz e-maile wypełnione seksualnymi propozycjami. Po wpłaceniu kaucji w wysokości pięciu tysięcy dolarów, niebezpieczny wielbiciel został zwolniony z aresztu. Prowadzący śledztwo oficer Jerry Reiner nie chciał wyjawić treści korespondencji wysyłanej do Lavigne Powiedział jedynie, iż listy spowodowały, że 19-letnia wówczas wokalistka oraz jej rodzina "mieli powody do obaw".
Lavigne nigdy nie ukrywała, iż poza muzyką pasjonuje ją również film. - Chcę być aktorką, chcę grać - mówiła w 2010 roku na stronach "D-You". - Zajmowałam się tym, gdy byłam uczennicą w szkole i chcę do tego wrócić teraz w Hollywood. Myślę, że to będzie dobra zabawa. Pragnę spróbować tego na poważnie.
Kanadyjka wzięła udział w animacji "Skok przez płot", w której udzieliła głosu postaci Heather, córki oposa Ozziego. Zagrała ponadto w dramacie "Fast Food Nation" oraz epizod u boku Richarda Gere w thrillerze "Drapieżnik"
Artystka może ponadto poszczycić się własnymi perfumami. - Z Black Star sięgałyśmy gwiazd, spełniałyśmy marzenia - wyjaśniała różnice między aromatami. - Z Forbidden Rose odkrywamy nieznane. W tym pierwszym wyczuwało się przewagę nut owocowych. W drugim wyraźnie czuć również nuty kwiatowe i drzewne. Jest na pewno bogatszy, ale mają wiele wspólnego. Zapewnia też, że ma duży udział w tworzeniu wonnych kompozycji, które sygnuje nazwiskiem. - Stworzenie nowego zapachu to wielka, fascynująca kreacja, której ostateczny kształt dojrzewa nawet kilka lat - tłumaczyła. - Wszystko jest tu ważne: kolor flakonu, motyw przewodni zapachu, a nawet kampania reklamowa. Powiązanie tylu elementów razem jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że w nowym zapachu chodziło o kontynuację pomysłu, który stał za Black Star, ale też o wyraźne pokazanie idei nowego zapachu - mojego stylu i energii.
Kanadyjka zaznaczyła również swą obecność na rynku odzieżowym. Artystka wypuściła kolekcję ubrań, Abbey Dawn. Nazwa to przezwisko nadane wokalistce przez tatę. - Pracował w Kingston i tam była taka ulica czy coś - opowiada o genezie ksywki. - Mówił na mnie Abbey albo Abbey Dawn. Wielu moich znajomych z liceum mówiło na mnie Abbey. Kiedy wyjechałam, w każdym hotelu byłam Abbey Dawn, to było coś bardzo związanego ze mną. Zawsze używałam tego mówiąc o sobie, a teraz mam kolekcje ubrań Abbey. Produkty trafiają do ponad pięćdziesięciu krajów na świecie.
We wrześniu 2010 roku piosenkarka powołała do życia charytatywną The Avril Lavigne Foundation, która wspiera ciężko chore lub upośledzone dzieci. - Tworzę własną fundację charytatywną, w celu niesienia pomocy niepełnosprawnym dzieciom - oświadczyła w rozmowie z dziennikarzem włoskiego "D-You". - Jest to coś, o co naprawdę się troszczę i wykonuję poważnie. - Próbuję angażować w to, także moich fanów. To bardzo piękne pomagać potrzebującym, zwłaszcza gdy stają się tacy szczęśliwi jak ja.
- Jestem introwertyczką - podsumowała samą siebie - Staram się zatrzymywać swoje rzeczy dla siebie. Czuję się dobrze z moimi przyjaciółmi, i na scenie gdzie moja nieśmiałość znika. Kiedy znajduję wśród ludzi, nie wiem dlaczego, ale staję się bardziej nieśmiała niż dotąd.
Single
| ||||||
Tytuł | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [UK] |
Komentarz |
Complicated | Avril Lavigne | 06.2002 | 3[23] | 2[31] | Arista 74321965962 | [gold-UK][written by Lauren Christy/Graham Edwards/Avril Lavigne/Scott Spock][produced by Cliff Magness/The Matrix] |
Sk8er Boi | Avril Lavigne | 09.2002 | 8[16] | 10[20] | Arista 74321979782 | [silver-UK][platinum-US][written by Lauren Christy/Graham Edwards/Avril Lavigne/Scott Spock][produced by The Matrix] |
I'm with You | Avril Lavigne | 12.2002 | 7[18] | 4[27] | Arista 82876506712 | [silver-UK][platinum-US][written by Lauren Christy/Graham Edwards/Avril Lavigne/Scott Spock][produced by The Matrix] |
Losing Grip | Avril Lavigne | 04.2003 | 22[8] | 64[6] | Arista 82876534542 | [gold-US][written by Lauren Christy/Graham Edwards/Avril Lavigne/Scott Spock][produced by The Matrix] |
Don't Tell Me | Avril Lavigne | 04.2004 | 5[21] | 22[20] | Arista 82876608422 | [gold-US][written by Avril Lavigne/Evan Taubenfeld][produced by Butch Walker] |
My Happy Ending | Avril Lavigne | 07.2004 | 5[20] | 9[25] | Arista 82876636492 | [gold-US][written by Avril Lavigne/Butch Walker][produced by Butch Walker] |
Nobody's Home | Avril Lavigne | 12.2004 | 24[10] | 41[17] | Arista 82876663652 | [gold-US][written by Avril Lavigne/Ben Moody][produced by Don Gilmore] |
He Wasn't | Avril Lavigne | 04.2005 | 23[8] | - | Arista 82876683052 | [written by Avril Lavigne/Keriazuk][produced by Raine Maida] |
Fall to Pieces | Avril Lavigne | 06.2005 | - | 106[5] | RCA 82876 [US] | [written by Avril Lavigne, Raine Maida][produced by Raine Maida] |
Keep Holding On | Avril Lavigne | 12.2006 | 141[3] | 17[21] | RCA 88697 [US] | [platinum-US][written by Avril Lavigne/Lukasz Gottwald][produced by Dr Luke] |
Girlfriend | Avril Lavigne | 03.2007 | 2[45] | 1[1][24] | RCA 88697073522 | [gold-UK][2x-platinum-US][written by Avril Lavigne/Lukasz Gottwald][produced by Dr Luke] |
When You're Gone | Avril Lavigne | 05.2007 | 3[40] | 24[20] | RCA 88697119262 | [silver-UK][gold-US][written by Avril Lavigne/Butch Walker][produced by Butch Walker] |
Runaway | Avril Lavigne | 05.2007 | - | 111[1] | RCA | - |
Innocence | Avril Lavigne | 05.2007 | 116[1] | 190[1] | RCA | - |
Hot | Avril Lavigne | 12.2007 | 30[9] | 95[1] | RCA MIUCT 3267 | [written by Avril Lavigne/Evan Taubenfeld][produced by Dr Luke] |
The Best Damn Thing | Avril Lavigne | 05.2007 | - | 107[1] | RCA | [written by Avril Lavigne/Butch Walker][produced by Butch Walker] |
Alice | Avril Lavigne | 03.2010 | 59[4] | 71[3] | Walt Disney CATCO 158758577 | [written by Avril Lavigne][produced by Butch Walker] |
What the Hell | Avril Lavigne | 01.2011 | 16[18] | 11[20] | RCA USRC 11100111 | [silver-UK][written by Avril Lavigne/Max Martin/Shellback][produced by Max Martin/Shellback] |
Wish You Were Here | Avril Lavigne | 03.2011 | - | 65[7] | RCA 88691 [US] | [gold-US][written by Avril Lavigne/Max Martin/Shellback][produced by Max Martin/Shellback] |
Smile | Avril Lavigne | 07.2011 | 186[2] | 68[7] | RCA 88697 [US] | [gold-US][written by Avril Lavigne/Max Martin/Shellback][produced by Max Martin/Shellback] |
Here's to Never Growing Up | Avril Lavigne | 04.2013 | 14[6] | 20[15] | RCA 88697119262 | [platinum-US][written by Avril Lavigne/David Hodges/Chad Kroeger/Jacob Kasher/Martin Johnson/J.House][produced by Martin Johnson] |
Rock n Roll | Avril Lavigne | 09.2013 | 68[2] | 91[1] | Epic USSM 11304458 | [written by Avril Lavigne/Chad Kroeger/David Hodges/Peter Svensson/Rickard Goransson/Jacob Kasher Hindlin][produced by Peter Svensson/Martin Johnson] |
Let Me Go | Avril Lavigne featuring Chad Kroeger | 11.2013 | 66[1] | 78[1] | Epic USSM 11304489 | [written by Avril Lavigne, Chad Kroeger, David Hodges ][produced by Chad Kroeger, David Hodges] |
Hello Kitty | Avril Lavigne | 05.2014 | - | 75[1] | Epic | [written by Avril Lavigne, Chad Kroeger, David Hodges, Martin Johnson][produced by Martin Johnson] |
Albumy
| ||||||
Tytuł | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [UK] |
Komentarz |
Let Go | Avril Lavigne | 06.2002 | 1[3][111] | 2[112] | Arista 74321949312 | [6x-platinum-UK][6x-platinum-US][produced by Cliff Magness/Curt Frasca/Peter Zizzo] |
Under My Skin | Avril Lavigne | 06.2004 | 1[1][61] | 1[1][63] | Arista 82876617872 | [2x-platinum-UK][3x-platinum-US][produced by Butch Walker/Don Gilmore/Raine Maida] |
The Best Damn Thing | Avril Lavigne | 05.2007 | 1[1][69] | 1[2][48] | RCA 88697037742 | [platinum-UK][platinum-US][produced by Dr Luke/Butch Walker/Rob Cavallo/Deryck Whibley] |
Goodbye Lullaby | Avril Lavigne | 03.2011 | 9[20] | 4[26] | Sony Music 88697558702 | [silver-UK][produced by Avril Lavigne/Butch Walker/Deryck Whibley/Max Martin/Shellback] |
Avril Lavigne | Avril Lavigne | 11.2013 | 14[4] | 5[12] | Epic 88725496332 | [produced by Avril Lavigne, L.A. Reid ,Chris Baseford, David Hodges, Rickard B Göransson, Martin Johnson, Chad Kroeger, Kyle Moorman, Brandon Paddock, Matt Squire, Peter Svensson] |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz